Fortinet FortiWiFi FWF-81F-2R-A-BDL-950-12 Firewall + 1 Year UTP Bundle
Part Number: FWF-81F-2R-A-BDL-950-12
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
High-Performance Wi-Fi 6 Security with Onboard Logging
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Security Performance (Enterprise Mix): IPS 1.4 Gbps; NGFW 1 Gbps; Threat Protection 900 Mbps
  • Wireless: Dual WiFi Radio (2.4 GHz & 5 GHz) 802.11a/b/g/n/ac/ax + 1 scanning radio; max speeds 574 Mbps @ 2.4 GHz and 1201 Mbps @ 5 GHz
  • Physical, Power & Certifications: 60 x 216 x 178 mm; 1.5 kg; 12V DC 5A input; operating 0°C to 40°C; USGv6/IPv6 certified
Upgrade Your Network Security
Properties
SKU FWF-81F-2R-A-BDL-950-12
Form Factor Desktop/Wall Mount/Rack Tray
Wireless Standard 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Internal Storage 1x 128 GB SSD
Firewall Throughput 10/10/7 Gbps (1518/512/64 byte, UDP)
Dimensions (H x W x L) 60 x 216 x 178 mm (2.4 x 8.5 x 7.0 inches)
Weight 1.5 kg (3.3 lbs)
Power Input 12V DC, 5A (dual redundancy optional)
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 1.4 Gbps
NGFW Throughput 1 Gbps
Threat Protection Throughput 900 Mbps
System Performance & Capacity
IPv4 Firewall Throughput 10/10/7 Gbps (1518/512/64 byte UDP)
Firewall Latency 3.23 µs
Concurrent Sessions (TCP) 1.5 Million
New Sessions/Second (TCP) 45,000
Firewall Policies 5,000
IPsec VPN Throughput 6.5 Gbps
SSL-VPN Throughput 950 Mbps
SSL Inspection Throughput 715 Mbps
Wireless Specifications
Radio Dual WiFi Radio (5 GHz, 2.4 GHz) 802.11a/b/g/n/ac/ax + 1 Scanning Radio
MU-MIMO 2x2
Max WiFi Speeds 574 Mbps @ 2.4 GHz, 1201 Mbps @ 5 GHz
Antenna Ports (SMA) 3
Hardware Specifications
GE RJ45/SFP Shared Media Pairs 2
GE RJ45 Internal Ports 6
GE RJ45 FortiLink Ports (Default) 2
USB Ports 3.0 1
Console (RJ45) 1
Trusted Platform Module (TPM) Yes
Environment & Power
Power Consumption (Avg / Max) 24.79 W / 30.29 W
Heat Dissipation 103.29 BTU/h
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing