Part Number: FWF-80F-2R-A-BDL-950-12
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Enterprise-Grade Security and Wireless for Modern Branches
Key Benefits & Features
Ideal Use Cases
  • Enterprise branch offices requiring integrated security and WiFi
  • Retail and hospitality locations with secure wireless access
  • Mid-sized businesses deploying SD-WAN architectures
  • Remote sites needing consolidated firewall and access point
Technical Specifications
  • Firewall Throughput: Up to 10 Gbps
  • NGFW Throughput: 1 Gbps
  • Threat Protection Throughput: 900 Mbps
  • Interfaces: 8x Gigabit Ethernet RJ45, 2x RJ45/SFP shared WAN ports
  • Wireless Standard: IEEE 802.11ax WiFi 6, dual-band with scanning radio
  • VPN Throughput: Up to 6.5 Gbps IPsec
  • Form Factor: Fanless Desktop, wall-mountable, rack-mountable
  • Included Services: 1 Year FortiCare 24x7 and FortiGuard Unified Threat Protection
Secure Your Branch Network Today
Deploy high-performance security and wireless in one platform. Order today.
Properties
Brand Fortinet
Product Family FortiWiFi 80F Series
Model FWF-80F-2R
SKU FWF-80F-2R-A-BDL-950-12
Product Type Network Security Firewall Appliance with Integrated WiFi
Firewall Type Next-Generation Firewall (NGFW)
Deployment Desktop, Wall Mountable, Rack Mountable (with tray)
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Total Network Ports 10 (8 x RJ45, 2 x Shared RJ45/SFP)
WAN Interfaces 2 x GE RJ45/SFP Shared Media Pairs
SFP Slots 2 x SFP (Shared Media)
Wireless Technology WiFi 6 (IEEE 802.11ax)
Wireless Radios Dual-band (2.4 GHz and 5 GHz) plus 1 x Scanning Radio
USB Ports 1 x USB 3.0
Management Web-based and centralized management via FortiOS
Form Factor Fanless desktop appliance
Specifications
Firewall Throughput 10 Gbps (1518 byte packets)
IPS Throughput 1.4 Gbps
NGFW Throughput 1 Gbps
IPsec VPN Throughput 6.5 Gbps (512 byte packets)
SSL VPN Throughput 950 Mbps
Concurrent Sessions 1.5 million
New Sessions per Second 45,000
Maximum Firewall Policies 5,000
Maximum FortiAPs Supported 32 (Total) / 16 (Tunnel)
Maximum FortiSwitches Supported 16
Wireless Speed 574 Mbps @ 2.4 GHz, 1201 Mbps @ 5 GHz
MU-MIMO 2x2
Antenna Ports 3 x SMA
Power Input 12V DC, 3A
Power Consumption 22.9 W (Average), 27.9 W (Maximum)
Dimensions (H x W x D) 1.57 x 8.5 x 7.04 inches (40 x 216 x 178.5 mm)