Part Number: FWF-50G-A-BDL-809-12
Technical Details
15% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Next-Generation Security with Wi-Fi 6 and Enterprise Protection
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Firewall Throughput: 5 / 5 / 4 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
  • IPS Throughput: 2.25 Gbps
  • NGFW Throughput: 1.25 Gbps
  • Threat Protection Throughput: 1.1 Gbps
  • Application Control Throughput: 2.8 Gbps (HTTP 64K)
  • IPsec VPN Throughput: 4.5 Gbps (512 byte)
  • SSL Inspection Throughput: 1.3 Gbps (IPS, avg. HTTPS)
  • Firewall Latency: 2.42 μs (64 byte UDP packets)
  • Concurrent Sessions (TCP): 720,000
  • New Sessions/Second (TCP): 85,000
  • Wireless Performance: Wi-Fi 6 (802.11ax) dual radio with 2x2 MU-MIMO; max 1201 Mbps @ 5 GHz and 574 Mbps @ 2.4 GHz
Upgrade Your Network Security
Properties
SKU FWF-50G-A-BDL-809-12
Form Factor Desktop
Wireless Standard 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Firewall Throughput 5 Gbps
Interfaces 1x GE RJ45 WAN, 1x GE RJ45 FortiLink, 3x GE RJ45 Ethernet, 1x USB, 1x Console
Dimensions (H x W x L) 42 x 216 x 178 mm (1.7 x 8.5 x 7.0 inches)
Weight 1.1 kg (2.4 lbs)
Power Input 12Vdc, 3A (External Adapter)
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 2.25 Gbps
NGFW Throughput 1.25 Gbps
System Performance & Capacity
Firewall Latency 2.42 μs
Firewall Policies 2,000
IPsec VPN Throughput 4.5 Gbps
SSL Inspection Throughput 1.3 Gbps
Wireless Specifications
Radio Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz)
MIMO 2x2 MU-MIMO
Max WiFi Speeds 1201 Mbps @ 5 GHz, 574 Mbps @ 2.4 GHz
Antennas 3x External SMA Antenna Ports
Hardware Specifications
Environment & Power
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing