Fortinet FG-900G-DC-BDL-950-60 Next-Generation Firewall
Part Number: FG-900G-DC-BDL-950-60
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Secure Networking with Unparalleled NP7/CP9 Acceleration and Dual DC Power Reliability
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • IPS Throughput: 42 Gbps
  • NGFW Throughput: 31 Gbps
  • Threat Protection Throughput: 30 Gbps
  • Firewall Throughput (IPv4): 164 / 163 / 153 Gbps (1518/512/64 byte, UDP)
  • Firewall Throughput: 229.5 Mpps
  • Firewall Latency: 3.78 / 2.5 μs (64 byte UDP)
  • IPsec VPN Throughput: 55 Gbps (512 byte)
  • SSL-VPN Throughput: 10 Gbps; 10,000 recommended concurrent users (Tunnel Mode)
  • SSL Inspection (IPS, avg. HTTPS): 16.7 Gbps; 18,000 CPS; 1.6 million concurrent sessions
  • Power: 48–60VDC; 184 W / 323 W (avg/max); 1103 BTU/h
  • Capacity: 16 million concurrent sessions; 720,000 new sessions/second; 50,000 firewall policies
Upgrade Your Network Security
Properties
Product Name FortiGate 900G-DC
Model / SKU FG-900G-DC-BDL-950-60
Bundle / Subscription FortiCare Premium + FortiGuard Unified Threat Protection (UTP), 5 Year
Form Factor Rack Mount, 1 RU
Firewall Throughput (Max) 164 Gbps (1518 byte UDP)
Onboard Storage No
Power Input 48–60 VDC
Dimensions 1.5 x 17.0 x 15.0 inches (44.45 x 432 x 380 mm)
Weight 16.53 lbs (7.5 kg)
Operating Temperature 32°F to 113°F (0°C to 45°C)
Certifications FCC Part 15 Class A, RCM, VCCI, CE, UL/cUL, CB, USGv6/IPv6
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 42 Gbps
NGFW Throughput 31 Gbps
System Performance and Capacity
IPv4 Firewall Throughput 164 / 163 / 153 Gbps (1518/512/64 byte, UDP)
Firewall Throughput (Packet per Second) 229.5 Mpps
Firewall Latency (64 byte UDP) 3.78 / 2.5 μs*
Concurrent Sessions (TCP) 16 Million
New Sessions/Second (TCP) 720,000
Firewall Policies 50,000
IPsec VPN Throughput (512 byte) 55 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 2,000
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 50,000
SSL-VPN Throughput 10 Gbps
Concurrent SSL-VPN Users (Recommended Max) 10,000 (Tunnel Mode)
SSL Inspection Throughput (IPS, avg. HTTPS) 16.7 Gbps
SSL Inspection CPS (IPS, avg. HTTPS) 18,000
SSL Inspection Concurrent Session (IPS, avg. HTTPS) 1.6 Million
Application Control Throughput (HTTP 64K) 74.8 Gbps
CAPWAP Throughput (HTTP 64K) 133 Gbps
Virtual Domains (Default/Maximum) 10 / 50
Maximum Number of FortiSwitches Supported 196**
Maximum Number of FortiAPs (Total/Tunnel) 2048 / 1024
Maximum Number of FortiTokens 5,000
High Availability Configurations Active-Active, Active-Passive, Clustering
Hardware and Interfaces
Hardware Accelerated 25 GE SFP28/10 GE SFP+ Slots 4
Hardware Accelerated 10 GE SFP+/GE SFP Slots 4
Hardware Accelerated GE SFP Slots 8
Hardware Accelerated GE RJ45 Slots 16
2.5 GE/GE HA Port 1
GE Management Port 1
USB Ports (Client/Server) 2 / 2
Console Port 1
Trusted Platform Module (TPM) Yes
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Dimensions and Power
Power Consumption (Average/Maximum) 184 W / 323 W
Heat Dissipation 1103 BTU/h
Redundant Power Supplies Yes (Hot swappable; comes with 2 PSUs)
Operating Environment and Certifications
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing