Part Number: FG-51G-5G-BDL-950-12
Technical Details
15% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
High-Performance 5G SD-WAN Gateway with Storage
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Firewall Throughput: 5 / 5 / 4 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
  • Firewall Throughput (Packets Per Second): 6 Mpps
  • Firewall Latency: 2.42 μs (64 byte UDP packets)
  • IPS Throughput (Enterprise Mix): 2.25 Gbps
  • NGFW Throughput (Enterprise Mix): 1.25 Gbps
  • Threat Protection Throughput (Enterprise Mix): 1.1 Gbps
  • IPsec VPN Throughput: 4.5 Gbps (512 byte)
  • SSL Inspection: 1.3 Gbps (IPS, avg. HTTPS); 699 CPS; 74,000 concurrent sessions
  • Storage: 64 GB SSD
  • Power & Physical: 12VDC, 3A; 8.3 W average / 8.9 W maximum; 1.6 x 8.5 x 6.3 in (40.5 x 216 x 160 mm); 2.2 lbs (1.0 kg)
Upgrade Your Network Security
Properties
Feature Details
Product SKU FG-51G-5G-BDL-950-12
Form Factor Desktop
Integrated Modem Embedded 3G/4G/LTE/5G wireless WAN module
Internal Storage 64 GB SSD
Interfaces 5x GE RJ45 Ports (1x WAN, 1x FortiLink, 3x Internal Ethernet), 5x SMA WWAN Antenna Ports
Threat Protection 1.1 Gbps
Power Input 12VDC, 3A
Dimensions (H x W x L) 1.6 x 8.5 x 6.3 inches (40.5 x 216 x 160 mm)
Weight 2.2 lbs (1.0 kg)
Specifications
System Performance & Capacity
IPS Throughput 2.25 Gbps
NGFW Throughput 1.25 Gbps
Firewall Latency 2.42 μs
Concurrent Sessions (TCP) 720,000
New Sessions/Second (TCP) 85,000
Firewall Policies 2,000
Wireless WAN (5G/LTE) Specifications
Modem Model Telit Cinterion FN990A28-HP
SIM Slots 2x Nano SIM (Active/Passive)
VPN Performance
IPsec VPN Throughput (512 byte) 4.5 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 200
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 250
SSL Inspection Throughput 1.3 Gbps
Hardware & Environment
USB Port 1x USB
Console Port 1x RJ45
Power Consumption (Average / Max) 8.3 W / 8.9 W
Heat Dissipation 30.35 BTU/h
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing