Part Number: FG-50G-SFP-BDL-950-12
Technical Details
15% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Converged Next-Generation Firewall with SFP Connectivity
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Hardware Accelerated GE WAN Ports: 1
  • Hardware Accelerated GE RJ45 Ports: 3
  • Hardware Accelerated GE RJ45 FortiLink Port (Default): 1
  • Hardware Accelerated GE SFP Slots: 1
  • Firewall Throughput (1518/512/64 byte UDP): 5 / 5 / 4 Gbps
  • IPS Throughput: 2.25 Gbps
  • NGFW Throughput: 1.25 Gbps
  • Threat Protection Throughput: 1.1 Gbps
  • IPsec VPN Throughput (512 byte): 4.5 Gbps
  • SSL Inspection Throughput: 1.3 Gbps
  • Power Consumption (Average/Maximum): 8.3 W / 8.9 W
  • Dimensions (H x W x L): 1.6 x 8.5 x 6.3 inches (40.5 x 216 x 160 mm)
Upgrade Your Network Security
Properties
Feature Details
Product SKU FG-50G-SFP-BDL-950-12
Base Model FG-50G-SFP
Form Factor Desktop (Fanless)
Power Rating 12VDC, 3A
Weight 2.2 lbs (1.0 kg)
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Compliance & Certifications Compliance: FCC, ISED, CE, UL/cUL, CB; Certifications: USGv6/IPv6
Specifications
System Performance & Capacity
IPS Throughput 2.25 Gbps
NGFW Throughput 1.25 Gbps
Firewall Latency 2.42 μs
Concurrent Sessions (TCP) 720,000
New Sessions/Second (TCP) 85,000
Firewall Policies 2,000
VPN Performance
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 200
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 250
Hardware & Environment
USB Port 1x USB
Console Port 1x RJ45
Power Consumption (Average / Max) 8.3 W / 8.9 W
Heat Dissipation 30.35 BTU/h
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing