Part Number: FWF-70G-POE-A-BDL-950-60
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Integrated PoE+ and Wi-Fi 6 Security with Unified Threat Protection
Key Benefits
  • Integrated PoE+ Ports: Features 4x GE RJ45 PoE/+ ports with a 60W budget to power IP phones, cameras, or access points directly.
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Firewall Throughput: 10 Gbps (1518/512/64 byte UDP)
  • IPS Throughput: 2.5 Gbps (Enterprise Traffic Mix)
  • NGFW Throughput: 1.5 Gbps (Enterprise Traffic Mix)
  • Threat Protection Throughput: 1.3 Gbps (Enterprise Traffic Mix)
  • IPsec VPN Throughput: 7.1 Gbps (512 byte)
  • SSL Inspection Throughput: 1.4 Gbps (IPS, avg. HTTPS)
  • Concurrent Sessions (TCP): 1.4 Million
  • Interfaces: 10x GE RJ45 Ports (4x PoE/+, 4x Internal, 2x WAN) + 1x USB + 1x RJ45 Console
  • Wireless: Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz), 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6), 3x SMA antenna ports
  • Total PoE Budget: 60 W (max 30 W per PoE/+ port, 802.3at)
  • Power Consumption (Avg / Max): 74.9 W / 77.7 W
  • Dimensions / Weight: 40.5 x 216 x 160 mm; 1.07 kg
Upgrade Your Network Security
Properties
SKU FWF-70G-POE-A-BDL-950-60
Form Factor Desktop
Wireless Standard 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
PoE Interfaces 4x GE RJ45 PoE/+ Ports
Firewall Throughput 10 Gbps
Interfaces 2x GE WAN, 4x GE Internal, 4x GE PoE/+, 1x USB, 1x Console
Dimensions (H x W x L) 40.5 x 216 x 160 mm (1.6 x 8.5 x 6.3 inches)
Weight 1.07 kg (2.36 lbs)
Power Input 54V DC (External Adapter)
Bundle Included 5 Year Unified Threat Protection (IPS, AMP, Web Filtering, Anti-Spam)
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 2.5 Gbps
NGFW Throughput 1.5 Gbps
Threat Protection Throughput 1.3 Gbps
System Performance & Capacity
IPv4 Firewall Throughput 10 Gbps (1518/512/64 byte UDP)
Firewall Latency 2.46 μs
New Sessions/Second (TCP) 100,000
Firewall Policies 5,000
IPsec VPN Throughput 7.1 Gbps
SSL Inspection Throughput 1.4 Gbps
Wireless Specifications
Radio Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz)
Antenna Ports 3x SMA (External)
Hardware Specifications
USB Port 1x USB Port
Console Port 1x RJ45 Console Port
Total Available PoE Power Budget 60 W
Environment & Power
Heat Dissipation 264.96 BTU/hr
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing