Part Number: FWF-70G-A-BDL-809-12
Technical Details
15% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
High-Performance Wireless Security with Enterprise Protection
Key Benefits
Ideal Use Cases
  • Branch Offices: All-in-one security and Wi-Fi 6 solution for connecting remote sites securely.
Technical Specifications Summary
  • Firewall Throughput: 10 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
  • IPS Throughput (Enterprise Traffic Mix): 2.5 Gbps
  • NGFW Throughput (Enterprise Traffic Mix): 1.5 Gbps
  • Threat Protection Throughput (Enterprise Traffic Mix): 1.3 Gbps
  • IPsec VPN Throughput (512 byte): 7.1 Gbps
  • SSL Inspection Throughput (IPS, avg. HTTPS): 1.4 Gbps
  • Concurrent Sessions (TCP): 1.4 million
  • New Sessions/Second (TCP): 100,000
  • Wireless Interface: Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz), 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) with 3x SMA antenna ports
  • Power Consumption (Average / Maximum): 16.9 W / 17.6 W
Upgrade Your Network Security
Secure your network with the FortiWiFi 70G and 1-Year Enterprise Protection bundle.
Properties
SKU FWF-70G-A-BDL-809-12
Form Factor Desktop
Wireless Standard 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Dimensions (H x W x L) 40.5 x 216 x 160 mm (1.6 x 8.5 x 6.3 inches)
Weight 1.01 kg (2.23 lbs)
Power Input 12V DC, 3A (External Adapter)
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 2.5 Gbps
NGFW Throughput 1.5 Gbps
Threat Protection Throughput 1.3 Gbps
System Performance & Capacity
Firewall Latency 2.46 μs
Firewall Policies 5,000
IPsec VPN Throughput 7.1 Gbps
SSL Inspection Throughput 1.4 Gbps
Wireless Specifications
Radio Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz)
Antenna Ports 3x SMA (External)
Hardware Specifications
Trusted Platform Module (TPM) Yes
Environment & Power
Power Consumption (Avg / Max) 16.9 W / 17.6 W
Heat Dissipation 60.02 BTU/hr
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing