Part Number: FWF-50G-SFP-A-BDL-950-12
Technical Details
15% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Secure Fiber Connectivity with Unified Threat Protection
Key Benefits
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • IPS Throughput (Enterprise Mix): 2.25 Gbps
  • NGFW Throughput (Enterprise Mix): 1.25 Gbps
  • Threat Protection Throughput (Enterprise Mix): 1.1 Gbps
  • IPv4 Firewall Throughput: 5 / 5 / 4 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
  • IPsec VPN Throughput: 4.5 Gbps
  • SSL Inspection Throughput (IPS, avg. HTTPS): 1.3 Gbps
  • Concurrent Sessions (TCP): 720,000
  • New Sessions/Second (TCP): 85,000
  • Wireless: Dual Radio (2.4/5 GHz), 2x2 MU-MIMO; up to 1201 Mbps @ 5 GHz and 574 Mbps @ 2.4 GHz
  • Power Consumption (Avg/Max): 12.5 W / 13.9 W
  • Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Upgrade Your Network Security
Properties
SKU FWF-50G-SFP-A-BDL-950-12
Form Factor Desktop
Wireless Standard 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Fiber Interface 1x GE SFP Slot
Firewall Throughput 5 / 5 / 4 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
Dimensions (H x W x L) 40.5 x 216 x 160 mm (1.6 x 8.5 x 6.3 inches)
Weight 1.0 kg (2.2 lbs)
Power Input 12Vdc, 3A (External Adapter)
Bundle Included 1 Year Unified Threat Protection (IPS, AMP, Web Filtering, Anti-Spam)
Specifications
System Performance (Enterprise Traffic Mix)
IPS Throughput 2.25 Gbps
NGFW Throughput 1.25 Gbps
Threat Protection Throughput 1.1 Gbps
System Performance & Capacity
Firewall Latency 2.42 μs
Firewall Policies 2,000
IPsec VPN Throughput 4.5 Gbps
SSL Inspection Throughput 1.3 Gbps
Wireless Specifications
Radio Dual Radio (2.4 GHz / 5 GHz)
MIMO 2x2 MU-MIMO
Max WiFi Speeds 1201 Mbps @ 5 GHz, 574 Mbps @ 2.4 GHz
Antennas 3x External SMA Antenna Ports
Hardware Specifications
USB Port 1x USB Port
Console Port 1x RJ45 Console Port
Environment & Power
Heat Dissipation 47.4 BTU/h
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing