Fortinet FGR-60F-3G4G-BDL-809-12 FortiGate Rugged Next Generation Firewall
Part Number: FGR-60F-3G4G-BDL-809-12
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Rugged Security Built for Mission-Critical Networks
Key Benefits & Features
Ideal Use Cases
  • Industrial automation and OT network security
  • Remote substations and utilities infrastructure
  • Transportation and roadside systems
  • Oil, gas, and energy sector deployments
  • Temporary or mobile industrial sites requiring LTE backup
Technical Specifications
  • Firewall Throughput: 3 Gbps
  • NGFW Throughput: 1 Gbps
  • Threat Protection Throughput: 700 Mbps
  • IPsec VPN Throughput: 2 Gbps
  • Network Interfaces: 4x GE RJ45 ports, 2x shared GE RJ45/SFP ports
  • Cellular Connectivity: Embedded 3G/4G LTE modem with dual SIM and GPS
  • Form Factor: Desktop, DIN-rail, or wall mount
  • Operating Temperature: -40°C to 75°C
  • Power Input: Redundant 12V to 48V DC inputs
Included Security Subscription (1 Year)
Secure Your Industrial Edge with Confidence
Properties
Model FortiGate Rugged 60F-3G4G
SKU FGR-60F-3G4G-BDL-809-12
Product Type Ruggedized Next-Generation Firewall
Operating System FortiOS
Form Factor Desktop, DIN-rail, Wall Mount
Processor FortiSoC4
Firewall Performance 3 Gbps
NGFW Throughput 1 Gbps
IPsec VPN Throughput 2 Gbps
GE RJ45 Interfaces 4
GE RJ45/SFP Shared Ports 2
Bypass Port Pair 1 Pair
Cellular Connectivity Embedded 3G/4G LTE (Category 12) with GPS
SIM Slots Dual SIM (Active/Passive)
Power Supply 12V to 48V DC, redundant dual inputs
IP Rating IP20
Operating Temperature -40°C to 75°C (-40°F to 167°F)
Specifications
Firewall Latency 3.28 µs (64 byte UDP)
Firewall Throughput 4.5 Mpps
Concurrent Sessions 700,000
New Sessions per Second 35,000
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 200
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 500
SSL Inspection Throughput 310 Mbps
Application Control Throughput 1.4 Gbps
Virtual Domains 10 (default / maximum)
Maximum FortiAPs 30 (total) / 10 (tunnel)
Maximum FortiSwitches 24
Dimensions (H x W x D) 42.7 x 216 x 165 mm
Weight 1.84 kg
Power Consumption 16.3 W (average), 25.5 W (maximum)
Humidity 5% to 95% non-condensing