Part Number: FG-50G-SFP-POE-BDL-809-60
Technical Details
32% OFF
Product & Solutions Expert
Product & Solutions Expert
Converged Security with Integrated PoE+ Power
Key Benefits
  • Silent Operation: Fanless design supports quiet desktop or open-office deployments.
Ideal Use Cases
Technical Specifications Summary
  • Firewall throughput: 5 / 5 / 4 Gbps (1518/512/64 byte UDP packets)
  • IPS throughput: 2.25 Gbps
  • NGFW throughput: 1.25 Gbps
  • Threat protection throughput: 1.1 Gbps
  • IPsec VPN throughput: 4.5 Gbps (512 byte)
  • SSL inspection throughput: 1.3 Gbps
  • Session capacity: 720,000 concurrent sessions (TCP); 85,000 new sessions/second (TCP)
  • Total PoE power budget: 60 W
  • Power and physical: 54VDC input; 75.4 W avg / 76.3 W max; 1.6 x 8.5 x 6.3 in (40.5 x 216 x 160 mm)
Upgrade Your Network Security
Properties
Feature Details
Product SKU FG-50G-SFP-POE-BDL-809-60
Base Hardware Model FG-50G-SFP-POE
Form Factor Desktop
PoE Budget 60 W
Threat Protection 1.1 Gbps
Power Input 54VDC
Dimensions (H x W x L) 1.6 x 8.5 x 6.3 inches (40.5 x 216 x 160 mm)
Operating Temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Certifications FCC, ISED, CE, UL/cUL, CB, USGv6/IPv6
Specifications
System Performance & Capacity
IPS Throughput 2.25 Gbps
NGFW Throughput 1.25 Gbps
Firewall Latency 2.42 μs
Concurrent Sessions (TCP) 720,000
New Sessions/Second (TCP) 85,000
Firewall Policies 2,000
VPN Performance
IPsec VPN Throughput (512 byte) 4.5 Gbps
Gateway-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 200
Client-to-Gateway IPsec VPN Tunnels 250
Hardware & Environment
USB Port 1x USB
Console Port 1x RJ45
Power Consumption (Average / Max) 75.4 W / 76.3 W
Heat Dissipation 260.48 BTU/h
Storage Temperature -31°F to 158°F (-35°C to 70°C)
Humidity 10% to 90% non-condensing